Ciepłe okna – ile można na nich zaoszczędzić?

Osoby, które przygotowują się do remontu domu lub są na etapie jego projektowania, muszą podjąć decyzję dotyczącą wyboru okien. Obecnie bardzo dużo mówi się o kwestiach energooszczędności, która dotyczy nie tylko wyboru materiałów budowlanych, ale również okien, drzwi i bramy garażowej. Warto pamiętać o tym, że przez okna ucieka od 15 do 25% ciepła. Chcąc zmniejszyć straty, konieczny jest zarówno profesjonalny montaż, jak i odpowiednie dopasowanie do rolet zewnętrznych. Co trzeba wiedzieć na ten temat?

Najważniejsze informacje na temat energooszczędności

Wybierając okna, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na współczynnik Uw. Określa on ile ciepła wydostaje się na zewnątrz budynku. Jest to zatem jeden z najważniejszych kryteriów. W praktyce im mniejszy współczynnik Uw, tym lepiej. Pozostałe parametry, które bierze się pod uwagę to Uf (współczynnik przenikania ciepła ramy) oraz Ug (współczynnik przenikania ciepła szyby). Jeśli chodzi o Uw, najwyższa dopuszczalna wartość w Polsce wynosi 1,1 W/m2K. Ten parametr można oczywiście w dużym stopniu poprawić, jeśli zdecydujemy się na ciepłe okna. Wersje energooszczędne wyróżniają się wartością Uw poniżej 1,0 W/m2K. Z kolei w domach pasywnych instaluje się okna o współczynniku poniżej 0,8 W/m2K. Jeśli chodzi o izolację termiczną oferowanych przez nas produktów, doskonałym przykładem jest model VEKA SOFTLINE 82 7-KOMOROWY. Cechuje się on energooszczędnym systemem klasy A. Izolacyjność termiczna Uw wynosi 0,7 W/m2K lub 0,91 W/m2K. Wartość Uf to 1,0 W/m2K, zaś Ug 0,5 W/m2K.

Warto pamiętać o tym, że nawet jeśli wybrane przez nas modele mają niskie współczynniki przenikania ciepła, okna mogą nie być energooszczędne, gdy zostaną zamontowane w niewłaściwy sposób. Wynika to z faktu, iż niewłaściwa instalacja może wiązać się z powstawaniem mostków termicznych. Tym mianem określa się obszar między murem a oknem, przez który wydostaje się powietrze. Mostki termiczne są bezpośrednim skutkiem błędnego montażu okien. Z tego względu tak ważna jest profesjonalna instalacja, gdyż nie będziemy mogli w pełni wykorzystać energooszczędnych właściwości.

Ile można zaoszczędzić na wymianie okien?

Osoby, które zastanawiają się, ile daje wymiana okien, mogą być zaskoczone wynikami. Posiadacze standardowych wersji o współczynniku przenikania ciepła 1,1 W/m2K tracą w ciągu miesiąca około 33 kWh, ze względu na to, że jego część wydostaje się na zewnątrz. Sezon grzewczy w Polsce trwa aż 7 miesięcy, dlatego finalne straty wynoszą powyżej 300 kWh. Zważywszy na nieustannie rosnące ceny ogrzewania, w ciągu kilku lat straty mogą być naprawdę duże. Jak zostało już wspomniane, duże znaczenie ma też prawidłowa instalacja. W tym przypadku mamy do czynienia z tzw. ciepłym montażem, gdyż okna umieszcza się w warstwie ocieplenia. W praktyce są aż trzy warstwy izolacyjne – zewnętrzna w postaci taśmy paroprzepuszczalnej, środkowa w postaci pianki poliuretanowej oraz wewnętrzna w postaci folii paroszczelnej. Połączenie tych rozwiązań pozwoli cieszyć się wysokimi parametrami izolacyjnymi przez bardzo długi czas.

Inwestycja w wysokiej jakości okna ma charakter długoterminowy, a oszczędności mogą sięgać nawet kilkaset złotych rocznie. Ma to zatem spory wpływ na domowy budżet. Oczywiście ostateczne kwoty zależą od sposobu ogrzewania mieszkania. Największe korzyści będą zauważalne w przypadku ogrzewania domu olejem opałowym. Na drugim miejscu jest gaz ziemny, następnie energia elektryczna i węgiel kamienny. Osoby, które chcą osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty, mogą dodatkowo zainwestować w zewnętrzne rolety. W momencie ich opuszczenia hamowany jest przepływ powietrza. Oprócz tego między oknem a roletami tworzy się dodatkowa warstwa izolacyjna, co również ogranicza straty ciepła. W naszej ofercie można znaleźć rolety natynkowe, podtynkowe oraz okienne CleverBox. Ostatnie z nich wyróżniają się uniwersalnym charakterem oraz optymalną izolacją termiczną i akustyczną.

Jesteśmy do Twojej
dyspozycji

Zadzwoń do nas: 502 390 607
lub napisz wiadomość używając formularza

Formularz kontaktowy