Okna drewniane czy plastikowe? 25.01.2017

Warning: Illegal string offset 'sizes' in /wp-content/themes/thermofasada/single.php on line 29

Warning: Illegal string offset 'aktualnosci_bok' in /wp-content/themes/thermofasada/single.php on line 29

Warning: Illegal string offset 'sizes' in /wp-content/themes/thermofasada/single.php on line 31

Warning: Illegal string offset 'aktualnosci_zoom' in /wp-content/themes/thermofasada/single.php on line 31
Okna drewniane czy plastikowe?

Różny materiał, różne właściwości

Przed podjęciem decyzji, które okna ostatecznie zostaną zastosowane, powinniśmy poznać właściwości, jakimi charakteryzują się różne rodzaje okien. Warto przyjrzeć się zatem, jakie zalety i wady mają okna o ramach drewnianych i plastikowych. Na podstawie tak dokonanej analizy można bowiem odpowiednio określić kryteria wyboru stolarki okiennej.

Naturalny materiał, jakim bez wątpienia jest drewno, nie gwarantuje idealnej regularności – zmiany w strukturze drewna zawsze będą bowiem występować i tylko odpowiednia kontrola jakości produkcji gwarantuje, że końcowy produkt będzie odpowiadał obowiązującym standardom. Kolejną istotną właściwością drewna jest jego wrażliwość na zmiany wilgotności oraz temperatury – efektem może być powstanie drobnych uszkodzeń, głównie powierzchniowych, które można jednak bardzo łatwo zlikwidować.

Zupełnie innym materiałem konstrukcyjnym jest PVC – profile wykonane z tego tworzywa są w stu procentach powtarzalne i dzięki temu każde okno o jednakowej konstrukcji ma w zasadzie identyczne właściwości. Istotną wadą jest jednak stosunkowo duża rozszerzalność termiczna, przez co okna PVC zawsze należy z dużą precyzją i starannością zamontować. W innym przypadku może dojść do odkształcenia profili, a to z kolei będzie skutkować trudnościami z otwieraniem, uchylaniem i zamykaniem skrzydła okiennego.

Warunki użytkowania ważnym kryterium wyboru

Różne właściwości okien PVC oraz okien drewnianych decydują w dużej mierze o tym, w jakich warunkach będą się najlepiej sprawdzać. Oczywiście dobrze wykonane i zamontowane przez wyspecjalizowaną ekipę budowlaną okna – czy to z ramą drewnianą, czy też z tworzywa sztucznego – zawsze będą się będą dobrze sprawować. Jeżeli jednak mamy wystawioną na południe elewację z licznymi przeszkleniami, to lepszym wyborem będą okna wykonane z drewna. Decydującą cechą jest w tym przypadku rozszerzalność termiczna, która przy dużych wymiarach okien i znacznym nasłonecznieniu może skutkować szybkim zużyciem okien pod wpływem odkształceń termicznych.

Z kolei okna drewniane, choć będą wymagać okresowych prac konserwacyjnych, obejmujących odnowienie powłoki lakierniczej, pozostaną w doskonałej kondycji nawet często wystawiane na intensywne promieniowanie słoneczne. Innego wyboru powinniśmy natomiast dokonać wtedy, kiedy w pomieszczeniu lub w otoczeniu naszego domu utrzymuje się bardzo wysoka wilgotność. W takich warunkach okna drewniane będzie oczywiście chronić warstwa lakieru, ale w skrajnych przypadkach może dojść do zniszczenia ramy, czego nie powinniśmy doświadczyć w oknach PVC.

Wysoka jakość wykonania priorytetem

Niezależnie od tego, na które z rozwiązań się zdecydujemy – zawsze powinniśmy sprawdzić, jaka jest jakość wykonania rozważanych okien. Zarówno PVC, jak i drewno mają swoje zalety i wady, ale w przypadku okien wykonanych z należytą starannością i prawidłowo zamontowanych, sprawdzą się w każdych warunkach. Okna drewniane są oczywiście droższe, ale jeżeli zdecydujemy się na produkt wysokiej jakości, ta różnica w cenie przestanie mieć tak duże znaczenie i niezależnie od materiału, wybór padnie na produkt o lepszych parametrach.

Wszystkie kategorie

ThermoFasada Zachód

ul. Poznańska 18
60-185 Skórzewo (k. Poznań)
biuro@thermofasada.pl
kom.: 502 390 607

Zostaw kontakt - oddzwonimy!

Facebook