Jak dbać o okna PCV?

Choć większość producentów dba o to, by ich okna były w stanie przetrwać niemalże wszystko i służyć przez dziesiątki lat bez zarzutu, to warto pamiętać o tym, że nie są one niezniszczalne. Stolarka okienna i drzwiowa, zwłaszcza w budynkach energooszczędnych i pasywnych, to zwykle poważna inwestycja. Jeżeli chcemy otrzymać okna o bardzo dobrych parametrach, to musimy się bowiem liczyć ze sporymi kosztami. Warto zatem dołożyć wszelkich starań, aby nasze okna należycie spełniały swoje zadania przez długie lata.

Nie ingeruj w konstrukcję okien

Zakup wysokiej jakości okien to zawsze dopiero połowa sukcesu. Kolejnym krokiem jest bowiem ich właściwy montaż przez wykwalifikowaną ekipę. Jeżeli już oba warunki zostaną spełnione, to tylko od nas zależy dalszy los okien. Pamiętajmy zatem, by w żaden sposób nie ingerować w ich konstrukcję. Ważne jest usunięcie folii z okien bezpośrednio po montażu, ponieważ próby jej zdarcia po wielu miesiącach mogą zaowocować uszkodzeniem ramy. Nie zalecamy również stosowania jakichkolwiek domowych „blokad” otwierania do okien, czy też nawiercania wlotów wentylacyjnych. Nowoczesne okna PCV są bowiem w systemy nawietrzników wyposażone i wykonywanie dodatkowych jest nie tylko zbędne, ale niedopuszczalne. Zabronione jest także samodzielne zwiększanie szczelności okien – możemy w ten sposób uzyskać odwrotny efekt albo uniemożliwić wentylację pomieszczenia.

Uważaj podczas czyszczenia okien

Naturalnym zjawiskiem jest oczywiście powstawanie zabrudzeń, zarówno na ramie jak i szybkie okna. Do ich usuwania powinniśmy stosować dedykowane do tego celu środki chemiczne. W żadnym wypadku nie zaleca się oczyszczania okien za pomocą past i agresywnych chemicznie środków, a tym bardziej stosowania zaostrzonych narzędzi. Kiedy natomiast w domu planujemy wykonać remont – zabezpieczmy odpowiednio całą konstrukcję okien folią. Powstałe zabrudzenia z zapraw cementowych i farb są niestety bardzo trudne do usunięcia. Rzetelna profilaktyka pozwoli uniknąć poważnych problemów.

Pamiętaj o konserwacji

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale okna PCV wymagają cyklicznej konserwacji. Taki przegląd powinien obejmować przede wszystkim okucia – wszystkie ruchome miejsca powinny być przynajmniej raz w roku nasmarowane, co zapewni płynność ich działania i pozwoli zapobiec uszkodzeniom. Środki smarujące nie mogą zawierać kwasów i żywic – dobrym rozwiązaniem są oleje maszynowe. Nie zaleca się dokonywania jakichkolwiek napraw w przypadku uszczelek – są one odporne na starzenie i zmiany temperatur, a jeżeli ulegną zniszczeniu na skutek nieprawidłowego użytkowania, powinniśmy je po prostu wymienić na nowe.

Prawidłowe użytkowanie to podstawa

Jakkolwiek obsługa okien wydaje się prosta, najczęściej poważne awarie stolarki są związane z nieprawidłowym użytkowaniem. Niedopuszczalne jest obciążanie okien poprzez opieranie o nie lub wieszanie na nich ciężkich przedmiotów. Nie należy również pozostawiać okien otwartych przez dłuższy czas, zwłaszcza w przypadku niepewnej pogody. Silny wiatr w kilka minut może bowiem doprowadzić do uszkodzenia. Jeżeli jednak zadbamy o to, by okna PCV były prawidłowo użytkowane, a na czas mniejszych lub większych remontów odpowiednio zabezpieczone i cyklicznie konserwowane, to nie musimy się niczego obawiać. Nowoczesne okna PCV posłużą nam przez długi czas, zapewniając wysoki komfort wszystkim domownikom.

Jesteśmy do Twojej
dyspozycji

Zadzwoń do nas: 502 390 607
lub napisz wiadomość używając formularza

Formularz kontaktowy